Jelmer Soes schreef met zijn derde jongerenroman 'KID' (Querido 15+) een autobiografisch boek over Sam, die op zijn zeventiende hoort dat hij een donorkind is. In de 89ste aflevering van De Grote Vriendelijke Podcast praten kinderboekrecensenten Jaap Friso (Dagblad van het Noorden) en Bas Maliepaard (Trouw) met de schrijver over hoe hij fictie maakte van zijn eigen verhaal. Soes kreeg zelf op zijn 25ste van zijn ouders te horen dat hij afstamt van een (toen nog) anonieme donor. Hij vertelt hoe deze gebeurtenissen een gammel Ikea-kastje van hem maakten en over de bizarre wending die zijn verhaal nam, toen hij ontdekte dat de behandelend arts van zijn ouders zelf zijn donorvader is. Is het verhaal van Sam volledig het verhaal van Jelmer? En waarom wilde hij er een roman van maken en geen non-fictieboek? Hij vertelt het in deze aflevering.
Verwijzingen in deze aflevering
Vorige boeken
Soes schreef eerder de jongerenromans 'Risk' (Gottmer, 2012) en 'Lichaam van licht' (Querido 2017).
DNAzaten
Jelmer maakte samen met zijn halfzus Juul de podcastserie DNAzaten, waarin ze gesprekken voeren met een aantal halfzussen en halfbroers.
Jan Wildschut
In oktober 2020 kwam het verhaal naar buiten over gynaecoloog Jan Wildschut, de donorvader van Jelmer, die behandelingen uitvoerde in een ziekenhuis in Zwolle. In maart 2021 werd bekend dat hij ook zijn eigen sperma gebruikte in plaats van dat van vruchtbare vaders.
FIOM
Het FIOM is gespecialiseerd in afstammingsvragen en is ook betrokken bij de begeleiding van de nazaten van Jan Wildschut.
Het zaad van Karbaat
We praten ook over de andere gynaecoloog die zijn eigen zaad gebruikte bij donorbehandelingen. Twee jaar geleden werd over hem de documentaireserie Het zaad van Karbaat uitgezonden.
Pim Lammers
We staan kort stil bij de bedreigingen aan het adres van Pim Lammers. In deze podcast van NRC wordt het ontstaan van de rel in kaart gebracht. Jelmer Soes zet zijn dichtbundel ‘Ik denk dat ik ontvoerd ben’ (Querido, 2021) op onze Parelplank.
Aflevering 103: Sanne Rooseboom (m.m.v. Sophie Pluim)
Aflevering 102: Lustrum met Luisteraars
Aflevering 101: Update augustus 2023
Aflevering 100: Update juli 2023 (m.m.v. Sylvia Vanden Heede)
Aflevering 99: Hedy Tjin en Zindzi Zevenbergen
Aflevering 98: Simon van der Geest (m.m.v. Leonoor Koster en Martijn van der Linden)
Aflevering 97: Update juni 2023 (m.m.v. Ricardo Burgzorg)
Aflevering 96: Ingrid en Dieter Schubert
Aflevering 95: Annie M.G. Schmidt-lezing Jean-Claude van Rijckeghem
Aflevering 94: Update april 2023 (m.m.v. Hans de Beer)
Aflevering 93: Anna van Praag
Aflevering 92: Update maart 2023
Aflevering 91: Annejan Mieras (m.m.v. Jan Paul Schutten)
Aflevering 90: Update februari 2023
Aflevering 88: Update januari 2023
Aflevering 87: Jan Jutte (m.m.v. Erik van Os)
Aflevering 86: Update december 2022
Aflevering 85: Brian Elstak
Aflevering 84: Pakjesavond 2022 (m.m.v. o.a. Charlotte Dematons, Sanne Rooseboom, Yorick Goldewijk)
Create your
podcast in
minutes
It is Free
Lit Society: Books and Drama
Ex Libris
Write The Book: Conversations on Craft
Fresh Air
Myths and Legends