Frosten er ENDELIG af jorden for alvor, og nu begynder foråret at titte frem i det tempo enhver havenørd godt kan lide. Det fejrer vi også i starten af dagens afsnit af GRO, hvor vi også lidt fejre den modtagelse projektet har fået.Med højere dagstemperaturer kan vi rigtigt gå igang med sæsonen og sætte gang i de første store projekter.Og et af dem er selvfølgelig: Drivhuset!Derfor er dagens opgave at gøre Emils drivhuse klar til sæsonen, og samtidig gå lidt i dybden med kunsten at dyrke under glas.
Frosten er ENDELIG af jorden for alvor, og nu begynder foråret at titte frem i det tempo enhver havenørd godt kan lide. Det fejrer vi også i starten af dagens afsnit af GRO, hvor vi også lidt fejre den modtagelse projektet har fået.
Med højere dagstemperaturer kan vi rigtigt gå igang med sæsonen og sætte gang i de første store projekter.
Og et af dem er selvfølgelig: Drivhuset!
Derfor er dagens opgave at gøre Emils drivhuse klar til sæsonen, og samtidig gå lidt i dybden med kunsten at dyrke under glas.
Det bliver til en snak om drivhusets muligheder, både historisk og i dag, og Emil kommer med sine bedste tips til, hvordan man kan dyrke under glas på flere måder, for at forlænge sæsonen, og for at dyrke de ting, der ellers kan være svære at få til at lykkes på danske breddegrader.
Der bliver også tid til en kort historielektion, et længere rant om hvorfor kapilærkasser er noget skrammel, og så vender vi selvfølgelig også, hvad du skal gå igang med lige nu!
Afgrøder, der vendes i dagens afsnit: Asiatisk bladgrønt (Tatsoi, Pak Choi, Mizuna) Glaskål, Spinat, Ærter, Tomater, Agurker, Bønner, Ingefær.
Rigtig god lyttelyst!
Podcasten er produceret af Alexander Janku og Emil Rindom
Find mere om podcasten på:
Instagram: Gro Podcast
Facebook: Gro - En podcast om den spiselige have
View more