DLGSKT DEBATT: ”ERNSTBERGER VS KLENELL!”
Johannes Klenell , journalist och författare. - Kultur redaktör på Arbetet och krönikör på DN . - Skrivit bland annat boken ”Banan republiken.VS 🔜🔜🔜🔜 Alexander Ernstberger, Entreprenör och författare. - Debattör och tidigare VD och grundare för pensionsbolaget Allra och som skrev sin självbiografi ”Staten mot kapitalet” om just fallet Allra. Intressant debatt med stor variation i retoriken, där det var väldigt högt i tak. Minst sagt… Syftet med debatten var främst att dom olika teman skulle vara ”Mjuk korruption”, ”Mainstream media” och ”Lobbyism” , men den hamnade nånstans i ”Friskolor” och dess ”Organisation och finansiering”. Det var inte grundtanken, men intressant och dynamiskt blev det ändå.. Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
#272, Linus Bylund, ”SD’s stabschef och resan till valet 2026”
Linus Bylund har varit Jimmie Åkessons närmaste man under många år. Han kan nog av många uppfattas som en av dom starkaste krafterna bakom kulisserna. Med all rätt. Men vem är denne Rinkebyfödde , sångaren i ett Vikingaband, som gärna har amerikansk oldschool hip hop musik i sina Spotify listor? Denna vecka gästar Bylund Dialogiskt och svarar på bland annat vilka som är SD ’S viktigaste valfrågor och på varför SD har blivit Sveriges näst största parti? Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
#271, Benjamin Dousa, ”MODERATEN FRÅN HUSBY!”
Möt Benjamin Dousa ,Sveriges bistånds- och utrikeshandelsminister i Ulf Kristerssons regering. Som minister fokuserar Dousa på att reformera biståndet med större tonvikt på akut nödhjälp och ökad effektivitet, samt att främja svensk utrikeshandel. Han är även känd för sin pragmatiska syn på svenskhet och har skildrat sin uppväxt i Järva i boken ”Snöflingorna faller över Husby”. Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
#270, Ardalan Shekarabi , ”SVERIGE & VALÅRET 2026”
Ardalan Shekarabi är en framstående politiker för socialdemokraterna och är i denna stund partiets arbetsmarknadspolitiska talesperson, samt vice ordförande i riksdagens arbetsmarknadsutskott. Ardalan är även programledare för podden ”Ardalan träffar. Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
#269, Essa Kah Sallah, "Gängledarens arv"
Del två hos Dialogiskt med Essa Sallah Kah. Essa Sallah Kah var ledaren och grundaren till det kriminella nätverket Chosen ones, ett av dom mest verksamma gängen i Stockholms området. När han var som mest framgångsrik i sin kriminella karriär, var han inblandad i många stora och mindre beslut som togs gällande reglerna på gatan. Idag är Essa avhopparcoach ,föreläsare och aktuell med boken ”Gängledarens arv” tillsammans med Theodor Lundgren och Daniel Fridell. Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.