Gapflabb, frustration eller totalt kaos. I Karlavagnen tisdag om missförstånden som uppstår i en felhörning. Tack för att ni delar med er, lyssna här!
Lyssna på alla avsnitt i Sveriges Radio Play.
Idag, tisdagen den 25 mars är det våffeldagen, en återkommande förklaring säger att namnet kommer av en missuppfattning av ordet vårfrudagen (som Jungfru Marias Bebådelsedag brukade kallas)? ”Vårfrudagen” lät i vissa dialekter likt ”våffeldagen” och så fick det bli. Det är helt enkelt en lustig felhörning som gör att vi denna dag gräddar och stoppar i oss kopiösa mängder av våfflor.
Har du någon gång misstolkat och hört fel på ett tokigt sätt och vad har det inneburit för dig eller för andra i din närhet?
Olof Wretling om när vi missuppfattar ordenRing oss, mejla på karlavagnen@sverigesradio.se eller skriv till oss på Facebook och Instagram. Slussen öppnar kl 21:00 och programmet startar kl 21.40
📞 020-22 10 30
Direktsänder från KarlstadOlof sänder programmet direkt från radiohuset i Karlstad men du kan också lyssna på Karlavagnspodden i appen Sveriges Radio Play eller på webben.
Producent: Matias Holm
Ansvarig utgivare: Marcus Léonarde