I episode 15 snakker jeg med Nina Jensen som nå leder arbeidet til REV Ocean og tidligere arbeidet til WWF. Kjell Inge Røkke brukte et år på å rekruttere henne til stillingen i REV Ocean.. Så god er hun!
Hun er utdannet marinbiolog og har et brennende hjerte for restaurering av havet; det vil si at vi fikser ødelagte habitater og tilrettelegger slik at fiskebestander og skogsområder i havet (korallrev, tareskog og mangroveskog) kommer seg på beina og fortsetter å eksistere også om ett, fem, hundre og tusen år. Motivasjonen hennes er at menneskeheten skal kunne nyte naturen slik vi har gjort og fremdeles gjør i dag, for det som vi tar for gitt forsvinner foran øynene våre. Havet dør og vi har muligheten til å gjøre noe for å unngå at det skjer. Det er nettopp det REV Ocean prosjektet handler om. Å samle de fremste forskerne i verden for å skape løsninger på noen av de største utfordringene innen bærekraft. Hvor kult er vel ikke det?
Nina’s oppmuntring til hver og en av oss for å bistå med å redde havet: spis mindre kjøtt, støtt en miljøorganisasjon (for eksempel: WWF, Framtiden i våre hender, Regnskogfondet, Natur og Ungdom, Naturvernforbundet, Hold Norge Rent, Greenpeace, Miljøagentene), og husk at havet ikke er en søppelkasse; ta med avfallet og septiktanken din dit avfallet hører hjemme.
Vi snakker også om hennes fantastiske forhold til Siv Jensen (FRP politiker) og hvordan de mestrer å være så nære, til tross for ekstremt ulike politiske ståsted. Her har vi mye å lære i en verden som stadig blir mer polarisert. Vi må klare å respektere hverandre selv om vi er uenige.
Nina har også gjort en ekstremt viktig jobb med å bane vei for åpenhet rundt mental helse og hvordan utfordringer påvirker oss ved å være helt åpen om hennes egne vanskeligheter i livet. Nina har opplevd det verst tenkelige. Å miste en far og mann så alt for tidlig. Hun forklarer hvorfor hun ikke klarte å bearbeide sorgen på et tiår gir råd til hvordan/ hvordan ikke å takle ekstrem sorg. Hun sier at lærdommen hun fikk etter farens bortgang har hjulpet henne gjennom den ekstreme sorgen hun har kjent på i tiden etter mannens bortgang. Takk Nina! Det er så ekstremt viktig at dyktige mennesker gjør seg selv sårbare og viser at også de går gjennom vanskelige perioder.
Jeg beundret Nina før samtalen, men allikevel øker respekten min for denne fantastiske dama for hvert ord hun sier. La deg inspirere! For verden kan ikke få nok Ninaer.
Følg/ abonner på podcasten, skriv gjerne en kommentar eller gi meg stjerner, del med folk som kunne trengt noen gode rollemodeller og les mer om oss på:
https://magefolelsen.com/
https://www.instagram.com/magefoelelsen.podcast/
https://www.revocean.org/
https://www.wwf.no/
https://www.instagram.com/ninajensen/?hl=nb
https://www.instagram.com/rev ocean/?hl=nb
Musikk:
Scott Holmes - Clear Progress
Ketsa - Up Folk
https://freemusicarchive.org/music/charts/this-week/