Kto był na Spitsbergenie? Proszę się pochwalić! Moja dzisiejsza rozmówczyni była jak do tej pory trzy razy w celu przeprowadzenia badań naukowych.
Arktyka - choć tak daleko od nas - coraz częściej i w Polsce trafia na pierwsze strony gazet z powodu nadzwyczajnego tempa zmian klimatu. I właśnie o Arktyce, a dokładniej Arktyce Europejskiej, kryzysie klimatycznym i pasji do wszechoceanu rozmawiam dzisiaj z Pauliną Pakszys.
Dr Paulina Pakszys jest oceanografem. Na co dzień pracuje w Instytucie Oceanologii Polskiej Akademii Nauk (IOPAN) w Sopocie. Od najmłodszych lat zafascynowana wodą i przygodami Arielki, ponoć do dzisiaj jej dzwonek w telefonie to "Under the Sea" z "Małej syrenki". Jako uczennica była kujonką, choć wcale nie przysłowiową "grzeczną dziewczynką". Na przekór radom taty, który jest jej mentorem, postawiła na swoim i rozpoczęła studia na kierunku oceanografia. Dzisiaj jest doktorem w swojej dziedzinie i edukuje dzieci i młodzież na temat mórz, oceanów, atmosfery i zmian klimatu.
W Pracowni Paulina opowiada czy dla wieloletniej kujonki studia na oceanografii były wymagające, jakie marzenie ojca udało jej się spełnić i czym oceanografia różni się od oceanologii.
Rozmawiamy również o frustracji wynikającej z uświadamiania o kryzysie klimatycznym, potrzebie rzetelnych mediów w przekazywaniu wyników badań naukowych, wiedzy o klimacie, którą powinniśmy wynosić ze szkoły i pierwszych impresjach z pobytu na Spitsbergenie.
Polecenia Pauliny do Kanonu Lektur Pracowni Dziewczyn:
Raport IPCC: tutaj.
Raport IPCC "Summary for Policymakers" (42 strony): tutaj.
Książki: “Odwet oceanu" - Frank Schätzing, "Mrok" - Phillip Finch
Filmy: filmy Davida Attenborough, w tym szczególnie "Rok, który odmienił świat" (ang. "The Year Earth Changed") i "Życie w kolorze" (ang. "Life in Colour").
*
Strona Pauliny: tutaj.
IOPAN: https://www.iopan.pl/
Ocean Literacy i "Niepodręcznik oceaniczny": tutaj.
Instagram Pracowni Dziewczyn @pracowniadziewczynpod
Kontakt: pracowniadziewczynpodcast@gmail.com