En pastarätt som döptes efter en opera, hur coolt? Ta dig till Catanias gator med Siciliens paradrätt!
**Ingredienser för 2 personer: **
*Dessvärre väldigt svår att få tag på i Sverige. Förslagsvis uppsöker du en lokal handlare för att hitta ett substitut. Det ni vill ha är en lagrad ost på fårmjölk med medel till hög sälta. Möjliga substitut till Ricotta Salata kan vara Cacioricotta eller Pecorino Sardo.
**Instruktioner:**
1) Börja med saltbadet för äggplantan:
Skölj äggplantan och skär efter önskat format: skivor i kortlek / på längden / kuber
- För Spaghetti avråds på längden
- För kuber rekommenderas tjocklek om ca 1 – 1.5 cm
- För skivor rekommenderas tjocklek om ca 0.5 – 1 cm
2) På en tallrik, eller bättre i en skål, börja lagra äggplanta med en lite mängd strött grovt salt (viktigt att det är grovt) och därefter papper.
3) Återupprepa och försök få lagren i jämn tjocklek
4) Placera en vikt på stapeln och låt stå i 45 – 60 min
5) Hacka vitlöken och fräs tillsammans med några blad basilika i olivolja
6) Tillsätt tomater, salta, peppra och sjud lätt under lock i 30 min
7) Smaka av tomater och reducera utan lock eller med lock på glänt
Förbered äggplantorna:
8) Skölj av och torka noggrant (det går att ”klämma” dem när man har tvättat dem)
9) Värm upp olja på högtemperatur och börja fritera äggplantan så att det får en gyllenbrun färg och lätt sötighet på sidan
- Det är högre risk att bränna dem med olivolja än e.g. solrosolja som har högre brännpunkt. Olivolja gör rätten ”fetare”.
10) Koka upp pastavatten och koka angiven koktid minus 1 minut
11) Torka av äggplantorna och ställ åt sidan
12) Koka ihop pastan med tomatsåsen och äggplanta och en liten skvätt pastavatten som får såsen att binda sig bättre med såsen
13) Servera på tallrik med grovriven ricotta salata och blad av färsk basilika
14) Färdigt!