Avsnitt 508: Neuromuskulär anpassning till Styrketräning
I veckans avsnitt diskuterar Jacob och Wille artikeln Neuromuscular adaptations to resistance training in elite versus recreational athletes. Det är en artikel som inte var särskilt bra i sin helhet men diskusssionen kring de olika delarna gjorde ändå att det blev ett intressant avsnitt. På Tyngre Träningssnacks instagram kan du hitta bilder relaterat till detta och tidigare avsnitt. Hålltider (00:00:00) Introsnack med bara Jacob igen (00:01:11) Neuromuskulär anpassning till styrketräning (00:05:23) Jacob och Nicklas bok Form och Prestation berör inte det här ämnet så mycket (00:06:02) Nybörjare, motionär, vältränad eller elitidrottare (00:09:51) Vad är neuromuskulär anpassning? (00:20:44) Wille gillar inte artikelns upplägg och slutsatser (00:23:51) Vad sker inne i musklerna vid styrketräning av olika slag? (00:31:56) Får vi mer muskelfiber vid träning? (00:36:03) Jacob tror att det för nybörjare är större vinst i att träna tungt istället för explosivt (00:41:11) Vilken anpassning sker i nervsystemet vid styrketräning? (00:47:03) Rate of Force Development - Explosivitet på muskelnivå (00:54:10) Kan vi få mer typ 2x eller typ 2a fiber? (01:02:21) Återhämtningen är bättre när man är bra tränad (01:07:09) Begränsningar i dagens kunskap
Avsnitt 507: Forskning på kondition och fysisk aktivitet med Elin Ekblom Bak
Elin Ekblom Bak är tillbaka om gäst i Tyngre Träningssnack, denna gång om professor men fortfarande inom samma forskningsfält. Vi diskuterar sambandet mellan fysisk aktivitet och hälsa och fördelarna och nackdelarna med olika former av sätt att mäta kondition och fysisk aktivitet. Vi diskuterar även den så kallade fysisk aktivitet paradoxen där man kan se att människor som har mycket lågintensiv fysisk aktivitet i sitt arbete inte verkar få positiva hälsoeffekter samtidigt som samma form av aktivitet i mindre mängd verkar vara positivt när det sker på fritiden. Kan det bero på volymen aktivitet tillsammans med bristfällig återhämtning? Till sist diskuterar vi även gåfotboll och dess effekter på fysisk aktivitet hos äldre personer. Jacob och Wille På Tyngre Träningssnacks instagram kan du hitta bilder relaterat till detta och tidigare avsnitt. Hålltider (00:00:00) Introsnack (00:05:45) Elin Ekblom Bak är tillbaka som gäst (00:08:23) Nackdelar och fördelar med Ekblom bak cykeltest (00:13:10) De första referensvärdena för vad svenskar har för kondition i olika åldrar (00:19:30) SCAPIS - en stor cohortstudie i Sverige (00:24:32) Absolut kontra relativ intensitet vid fysisk aktivitet (00:35:21) Varför inkluderar man så sällan puls när man mäter fysisk aktivitet? (00:39:26) Den fysiska aktivitetsparadoxen och möjliga förklaringar (00:50:44) Försök att använda verktyg för belastning på idrottare på arbetare med fysisk ansträngning (01:01:46) Gåfotboll som fysisk aktivitet (01:12:06) Hälsoscreening av hockeyspelare
Avsnitt 506: Bara för att det finns en studie så innebär inte det att resultatet är sant
Avsnitt 505: Vad skiljer en naprapat, kiropraktor och osteopat?
Jacob och Wille diskuterar lyssnarfrågor i Tyngre Träningssnack. Denna gång blir det bland annat en diskussion kring om GLP-1 analoger bör ligga på WADAs dopinglista. Vilka fördelar kan en medicin av den typen ha för en idrottare? Efter det diskuteras bland annat isometrisk träning som komplement för någon som vill bli stark på gymmet och huruvida det går att träna upp lungorna för att bli bättre på konditionsidrott? På Tyngre Träningssnacks instagram kan du hitta bilder relaterat till detta och tidigare avsnitt. Hålltider (00:00:00) Introsnack (00:02:57) GLP-1 analogerna och doping - hur ser det ut idag? (00:16:15) Kan man träna lungorna för att prestera bättre som idrottare? (00:23:17) Finns det några vinster med isometrisk träning för att bli starkare i knäböj? (00:27:32) Vad är skillnaden på kiropraktor, naprapat och osteopat?
Avsnitt 504: Vad vet vi kring individuella proteinbehov?
Jacob och Wille har frågestund där temat för dagen är protein i alla dess former. Först diskuteras frågan kring om olika personer har olika behov av protein och i fall det är så att de som har svårt att bygga muskler har större nytta av mer protein? Sen går ämnet vidare in på åldrande och proteinbehov och vad man vet kring styrketräning och proteinintag hos äldre. Till sist blir det kort diskussion kring om Jacob och Wille tror att det kommer dyka upp någon form av pellets som ersättning för mat likt det redan finns drycker idag. På Tyngre Träningssnacks instagram kan du hitta bilder relaterat till detta och tidigare avsnitt. Hålltider (00:00:00) Introsnack (00:04:22) Behöver de som har svårt att bygga mer muskler mer protein? (00:21:46) Finns det speciella råd kring proteinintag och styrketräning för äldre? (00:31:59) Tror vi att det kommer pellets för människor som kan ersätta vanlig mat?