In de FD-podcast Toegevoegde Waarde bespreken journalisten Anna Dijkman en Marijn Jongsma de altijd fascinerende wereld van de economie. Presentatie: Anna Dijkman en Marijn Jongsma Redactie en productie: Nelleke van der Heiden Audio-vormgeving: Gijs Friesen

Episode List

Nobelprijseconoom Paul Krugman op bezoek, en waarom blijven elektrische auto's duur?

Sep 27th, 2025 3:00 AM

Nobelprijswinnaar en econoom Paul Krugman bezocht deze week de redactie van het FD. Een mooie gelegenheid voor Marijn Jongsma en Anna Dijkman om te spreken over zijn zienswijze op Nederland, Europa en de wereldhandel. Hoewel Krugman zich bescheiden opstelde over zijn kennis van de Nederlandse economie, had hij een duidelijke boodschap voor de toekomst van Europa. De grote groei, zo stelde hij, komt uit het afbreken van handelsbarrières binnen Europa. Een politiek niet onomstreden verhaal – en nog veel meer over Krugman – in deze aflevering. De vraag van de week gaat over elektrische auto’s: hoe kan het dat de prijs van deze voertuigen minder hard daalt dan de prijs van accu’s? De vraag sloot overigens goed aan bij een opvallende brief die Anna ontving van de gemeente. Zij mag haar benzineautootje laten slopen en ontvangt daarvoor duizend euro. In hoeverre zijn dit soort stimuleringsmaatregelen daadwerkelijk goed voor het milieu, vragen de twee zich af. Marijn analyseert daarnaast nogmaals het basisinkomen, naar aanleiding van het grote aantal reacties op de afgelopen twee afleveringen. De aflevering van vorige week kun je luisteren via deze link See omnystudio.com/listener for privacy information.

Weg met de koopkrachtplaatjes! En is de basisbaan een beter idee dan het basisinkomen? 

Sep 20th, 2025 3:00 AM

In deze Toegevoegde Waarde ploegen we de miljoenennota door. Had die vorig jaar nog als motto: Solide begroten voor welvaart en stabiliteit, dit jaar was het bij gebrek aan in elk geval politieke stabiliteit: Verantwoord begroten voor een sterke economie. Wat staat erin over koopkracht, middeninkomens en staatsschuld? De Vraag van de Week gaat over baangarantie. De vragensteller vond de aflevering over het basisinkomen erg interessant en vraagt zich af of baangarantie een alternatief zou kunnen zijn voor het basisinkomen. Zou het effectiever zijn? Voordeel is, schrijft hij, ‘dat mensen zowel verzekerd zijn van inkomen als dat zij een actieve bijdrage leveren aan de samenleving’. We zoeken het uit. Luister hier de eerdere Toegevoegde Waarde (van 17 februari 2024) over de middenklasse Presentatie: Anna Dijkman en Marijn Jongsma Redactie en montage: Nelleke van der Heiden Muziek: Gijs Friesen See omnystudio.com/listener for privacy information.

Wie krijgt Frankrijk op de knieën? En speelt Hongarije een economisch slim spel?

Sep 13th, 2025 3:00 AM

We beginnen met Frankrijk, dat er steeds meer uitziet als de zieke man van Europa. Het land móét hervormen, maar hoe? En dreigt er een nieuwe eurocrisis? Frankrijk krijgt de financiën maar niet op orde. Het begrotingstekort bedroeg vorig jaar 5,8%, bijna twee keer zo hoog als de toegestane 3% en staatsschuld is bijna 114% van het bbp. Het is ongelooflijk ingewikkeld om te hervormen, want de politiek is volledig verdeeld. Daardoor is het vrijwel onmogelijk om parlementaire meerderheden te vinden. Hoe komen impopulaire, maar noodzakelijke maatregelen er toch doorheen? Bij de post zat een boek. In een envelop zat een handzaam werk over bubbels op financiële markten, getiteld Windhandel. Ooggetuigen van 500 jaar speculatie, euforie en verlies op de internationale beurzen. Auteur Maarten Biermans, econoom en filosoof, waarschuwt voor ‘een van de hardnekkigste misverstanden’, namelijk het geloof dat dit keer alles anders is. Er komen veel bekende crises langs, zoals de dotcomcrisis en de kredietcrisis, maar het leuke van het boek Windhandel is dat er ook zeepbellen in worden behandeld die wat minder bekend zijn. Marijn pikt er drie bubbels van 1720 uit. De Vraag van de Week draait om Hongarije. We kregen de vraag of het economisch gezien misschien wel slim is van premier Viktor Orbán om vrienden te worden met Rusland en China. Orbán is natuurlijk een dwarsligger in Europa, waardoor Hongarije ook EU-geld misloopt. Dat zou de economie enorm veel pijn moeten doen. Tegelijkertijd haalt Orbán miljardeninvesteringen binnen uit China en Rusland. Dus, luidt de vraag: is dit een politieke meesterzet?See omnystudio.com/listener for privacy information.

Wat als Trump aan de renteknop gaat draaien? En maakt het basisinkomen echt gelukkig?

Sep 8th, 2025 10:30 AM

Deze week bespreken we de nieuwste ontwikkelingen in de aanhoudende strijd tussen Donald Trump en de Federal Reserve. Afgelopen week liet de president via Truth Social weten dat hij bestuurder Lisa Cook wil ontslaan vanwege vermeende hypotheekfraude. Trump dringt al langer aan op renteverlagingen door de Fed, en tegenstanders zien deze stap dan ook als een poging om druk uit te oefenen op de centrale bank — wat de onafhankelijkheid van het instituut in gevaar zou kunnen brengen. Als het daadwerkelijk tot een ontslag komt, zou dat een unicum zijn in het 112-jarige bestaan van de Federal Reserve. Bij de post zit deze week een onderzoek over het basisinkomen. Na publicatie van NRC bespreken Anna en Marijn of het idee van het invoeren van een basisinkomen nu definitief van de baan is. En als dat niet de oplossing is, hoe pak je armoede dan wél effectief aan? De vraag van de week gaat over stablecoins: hoe kun je controleren of deze gedekt zijn, en zou het creëren van nieuwe coins tot inflatie kunnen leiden? Presentatie: Anna Dijkman en Marijn Jongsma Redactie en Montage: Floyd Bonder Muziek: Gijs Friesen See omnystudio.com/listener for privacy information.

Dumpt China goedkope spullen in Europa? En van wie is het Italiaanse strand?

Aug 30th, 2025 3:15 AM

We verdiepen ons deze week in dumping. En wel van Chinese goederen in de Europese Unie. In augustus werd bekend dat Europa bijna 17% meer invoert uit China dan een jaar geleden, dus wordt er gevreesd voor dumping. Maar kun je daar eigenlijk van spreken, en belangrijker, wat is ertegen doen? Bij de post zit deze keer een interessante podcast van Bloomberg, Odd Lots, waarin werd besproken hoe Chinese fabrikanten reageren op Trumps heffingen en de handelsoorlog. Te gast in de podcast was Cameron Johnson, een supplychain specialist in Shanghai. En die had heel interessante dingen te vertellen. De vraag van de week komt van onszelf. Want Marijn ergerde zich groen en geel aan alle privéstranden in Noord-Italië, terwijl Anna hetzelfde merkte in het zuiden van Italië. Waarom heeft dat land zoveel privéstrand? En mag dat wel? Presentatie: Anna Dijkman en Marijn Jongsma Redactie en Montage: Nelleke van der Heiden Muziek: Gijs FriesenSee omnystudio.com/listener for privacy information.

Get this podcast on your phone, Free

Create Your Podcast In Minutes

  • Full-featured podcast site
  • Unlimited storage and bandwidth
  • Comprehensive podcast stats
  • Distribute to Apple Podcasts, Spotify, and more
  • Make money with your podcast
Get Started
It is Free