Rättsakutens poddar

Rättsakutens poddar

https://anchor.fm/s/db4b2964/podcast/rss
4 Followers 84 Episodes Claim Ownership
I Rättsakutens poddar tar medarbetarna Fredrik Jörgensen och Kim Stjernberg med gäster upp aktuella juridiska problem, nyheter, rättsfall, intervjuer och serier om specialområden. För närvarande är det poddarna Familjerättspodden, Arvsrättspodden, Folkrättspodden, samt Bolagsrättspoden (under redigering och inspelning) samt flera poddar om juridik som är tänkta att ge dig den mest relevanta och aktuella informationen om juridik för dina behov.

Episode List

Sveriges extrema värderingar - m a p sekularisering och självförverkligande

Feb 5th, 2024 9:24 PM

Fredrik och Max går igenom inledningen i DCA-avtalet. Se gärna på world value survey: https://www.iffs.se/world-values-survey/ där självförverkligande och sekulära värderingar är Sveriges kännetecken. Kolla själv och se hur vi skiljer oss från andra kulturer.

Tvister mellan det svenska försvaret och amerikanska ska inte lösas i domstol

Feb 5th, 2024 9:18 PM

Fredrik och Max går igenom inledningen i DCA-avtalet. Tvister skall lösas på lägsta nivå parterna emellan. Amerikanska försvaret skall inte betala svenska skatter. Amerikanska försvaret ska ha samma rättigheter som det svenska försvaret.

Amerikanska styrkor får göra off:a upphandlingar i Sverige för att bygga försvarsinstallationer

Feb 5th, 2024 9:14 PM

Fredrik och Max går igenom inledningen i DCA-avtalet. Amerikanska skattebetalare har betalat mer för europeisk säkerhet per capita än europeiska skattebetalare per capita. Är detta rätt?

Amerikanska banker och postkontor får upprättas i Sverige enligt DCA-avtalet

Feb 5th, 2024 9:12 PM

Fredrik och Max går igenom inledningen i DCA-avtalet. Om svenska soldater kämpar i t.ex. Lettland så gäller lettisk lag, om det inte finns ett försvarsavtal mellan Sverige och Lettland i stil med DCA-avtalet. Natoavtalet reglerar inte allt som DCA-avtalet reglerar.

Endast regeringen har rätt att tillåta utländska stridskrafter att uppehålla sig i Sverige

Feb 5th, 2024 9:09 PM

Fredrik och Max går igenom inledningen i DCA-avtalet. Marketenteri PX, postkontor mm får inrättas av amerikanska försvaret enligt avtalet. Inga svenska skatter på amerikanska varor enligt DCA-avtalet. Amerikanska civila får vistas i Sverige.

Get this podcast on your phone, Free

Create Your Podcast In Minutes

  • Full-featured podcast site
  • Unlimited storage and bandwidth
  • Comprehensive podcast stats
  • Distribute to Apple Podcasts, Spotify, and more
  • Make money with your podcast
Get Started
It is Free