Az MKP nemcsak fűtött és világított, hanem parázslott is – foglalta össze az elmúlt napok eseményeit a Paraméternek adott interjújában Menyhárt József, a párt választások után leköszönt elnöke, aki az új Paraméter Podcast második vendége volt.
A beszélgetés gerincét a trianoni szerződés aláírásának 100. évfordulója alkalmából a pozsonyi Várban tartott fogadás, illetve annak utóélete alkotta. Az MKP küldöttsége ugyanis egy, a szlovákiai magyarok nevében íródott memorandummal lepte meg a miniszterelnököt, ami hatalmas hullámokat vetett a hazai közbeszédben.
Menyhárt szerint Igor Matovič ismeri az MKP-t, ezért nem kell, hogy meglepje őt az átadott memorandum tartalma. Az MKP volt elnöke viszont fájlalja, hogy a kormányfő anélkül reagált „hisztérikusan” a dokumentumra, hogy elolvasta volna azt.
Menyhárt elmondta, a találkozó társszervezőjével, Berényi Józseffel még a memorandum átadás a előtt közölték, hogy egy ilyen dokumentummal érkeznek a fogadásra.
„Berényi József ismerheti annyira a saját pártját, megbízhat bennünk, hogy nem viszünk semmilyen olyan dokumentumot, amelyik tartalmában vagy formájában botrányt jelentene az ő személyére nézve” – mondta Menyhárt, aki nem gondolja, hogy a dokumentum átadása körüli botrány gyengítené a kormányfő által többször is barátjának nevezett Berényi megyei alelnök pozícióját, hiszen „ő nincs az aláírók között”.
„Ha ezek után, durciból, az MKP-nak nem adnak járási elöljárói posztokat, akkor ne adjanak” – sommázta véleményét az esetleges következményekről Menyhárt, aki nem adott konkrét választ kérdésünkre, milyen felhatalmazása volt az MKP-nak, hogy a szlovákiai magyar közösség nevében memorandumot adjon át a miniszterelnöknek. „Egy fogyó közösség elvárásait fogalmaztuk meg” – jelentette ki. „Nem kell szégyenlősnek lennünk” – tette hozzá.
Felvetésünkre, vajon a legalkalmasabb pillanatot választották-e a memorandum átadására, az MKP korábbi elnöke elmondta, erre nem vonatkoztak protokoll-szabályok.
További részletek a Juhász László által készített podcastban.