Pagrindinis šių tinklalaidžių tikslas yra padėti suvokti sąvokų prasmes, nes kartais jas vartojame nesąmoningai, t. y. negalvodami apie tai, ką jos reiškia, kokiomis aplinkybėmis atsirado, kaip keitėsi ir ką reiškia dabar. Šios laidos – bandymas praskaidrinti mūsų visų suvokimą apie svarbias politines ir socialines idėjas, kad galėtume vartoti žodžius sąmoningiau.
Šį kartą tinklalaidėje aptariame feminizmo sąvoką, kuri dažnai susilaukia prieštaringų reakcijų ir kai kuriuose skaitytojų sluoksniuose turi neigiamą konotaciją. Matyt, pats veiksmingiausias būdas atsikratyti išankstinių nuostatų dėl šios sąvokos, o ir viso judėjimo, pabandyti suprasti sąvokos atsiradimo kontekstą, plėtimosi trajektoriją, prasmę ir svarbą. Tai geriausia būtų padaryti suprantant judėjimo šaknis ir pagrindinius tikslus. Laidoje kalbamės su ilgamete žmogaus teisių ir lygių galimybių Lietuvoje aktyviste, Lygių galimybių plėtros centro eksperte, humanitarinių mokslų daktare Margarita Jankauskaite.
„Feminizmą galima apibrėžti kaip ideologiją, judėjimą, konkrečius veiksmus, kurių tikslas yra pašalinti bet kokią diskriminaciją dėl lyties. Kitaip sakant, pasiekti tokią visuomenę, kurioje lytis nebūtų kliūtis žmogui. Aišku, feminizmas formavosi kaip judėjimas, siekiantis apginti moterų teises“, – laidoje pasakoja M. Jankauskaitė.
Anot pašnekovės, feminizme ypač svarbu suvokti, kad moteris yra visavertis subjektas ir pilietis. Pats pirmas judesys tokio supratimo atžvilgiu atsirado tada, kai pasaulyje imtasi suteikti balsavimo teisę moterims.
Tinklalaidę parengė Kristina Tamelytė.
EPA nuotrauka.
Daugiau: https://www.bernardinai.lt/tinklalaide-nesamoningai-kas-yra-feminizmas/.