Vi har alla varit med om trauma mot våra kroppar, små eller stora, som vi fortsätter bära med oss som oförlösta spänningsmönster och symtom av allehanda slag.Det finns effektiva sätt att lösa dessa trauman på djupet.Trauma an definieras som kvarstående oreglerade dysfunktioner i vårt nervsystems organisering av alla våra funktioner, såväl fysiskt, emotionellt, mentalt, psykosocialt, kort och gott hur väl vi fungerar.
Vi har alla varit med om trauma mot våra kroppar, små eller stora, som vi fortsätter bära med oss som oförlösta spänningsmönster och symtom av allehanda slag.
Det finns effektiva sätt att lösa dessa trauman på djupet.
Trauma an definieras som kvarstående oreglerade dysfunktioner i vårt nervsystems organisering av alla våra funktioner, såväl fysiskt, emotionellt, mentalt, psykosocialt, kort och gott hur väl vi fungerar.
Martin Fransson samtalar med Pauli Marsen om hur vi är ämnade att självreglera trauma och vad som ligger till hinder för att det sker naturligt hos oss människor.
Viktigast av allt hur vi kan få stöd att reglera trauma som hindrar oss i vårt välbefinnande.
View more