Join Ads Marketplace to earn through podcast sponsorships.
Manage your ads with dynamic ad insertion capability.
Monetize with Apple Podcasts Subscriptions via Podbean.
Earn rewards and recurring income from Fan Club membership.
Get the answers and support you need.
Resources and guides to launch, grow, and monetize podcast.
Stay updated with the latest podcasting tips and trends.
Check out our newest and recently released features!
Podcast interviews, best practices, and helpful tips.
The step-by-step guide to start your own podcast.
Create the best live podcast and engage your audience.
Tips on making the decision to monetize your podcast.
The best ways to get more eyes and ears on your podcast.
Everything you need to know about podcast advertising.
The ultimate guide to recording a podcast on your phone.
Steps to set up and use group recording in the Podbean app.
Join Ads Marketplace to earn through podcast sponsorships.
Manage your ads with dynamic ad insertion capability.
Monetize with Apple Podcasts Subscriptions via Podbean.
Earn rewards and recurring income from Fan Club membership.
Get the answers and support you need.
Resources and guides to launch, grow, and monetize podcast.
Stay updated with the latest podcasting tips and trends.
Check out our newest and recently released features!
Podcast interviews, best practices, and helpful tips.
The step-by-step guide to start your own podcast.
Create the best live podcast and engage your audience.
Tips on making the decision to monetize your podcast.
The best ways to get more eyes and ears on your podcast.
Everything you need to know about podcast advertising.
The ultimate guide to recording a podcast on your phone.
Steps to set up and use group recording in the Podbean app.
The Practical Mystic Ep0020 - Examine Disposable Products (Step 6) -(Janine Bolon)
here are times you will have to change your buying habits in order to get the best value for your money. I had one client, Linda, tell me that she was having difficulty figuring out where she could cut corners in her expenses. After two months of tracking, she came to my office and we worked through her monthly expense sheet. I asked her about her paper towel use. Linda would only buy one particular brand and she knew exactly how many rolls she went through a week. I showed her that she was spending $520 a year on paper towels alone. It looked like this:
4 rolls per week @ $2.50 each = $10 a week x 52 weeks a year = $520 annually.
Don't let commercials fool you. Disposable products are not that convenient to make me give up on financial independence by throwing my money away!
Questions? Take my free online course 10 Steps to Abundance https://app.ruzuku.com/courses/26243/... or
Connect with me on LinkedIn https://www.linkedin.com/in/janinebolon/
Create your
podcast in
minutes
It is Free